Swingový festival Jardy Marčíka

         spoluorganizátoři: ZUŠ Týniště nad Orlicí, Mladý týnišťský big band, z.s., Kulturní centrum města,                        Město Týniště nad Orlicí, Služby města Týniště nad Orlicí

25. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka

3. - 4. 6. 2022 

Tyršovo náměstí - Týniště nad Orlicí

Základní umělecká škola spolu se spolkem Mladého týnišťského big bandu je od roku 1996 spoluorganizátorem týnišťského (mezinárodního) festivalu Jardy Marčíka. Jedná se o dvoudenní festival, který se koná první víkend v červnu na Tyršově náměstí v Týništi nad Orlicí.

 První ročník Týnišťského swingového festivalu se uskutečnil 1. - 2. června 1996, tj. 4 roky po založení Mladého týnišťského big bandu. Hlavními organizátory byli Pavel Plašil a Karel Koldinský, kteří se rozhodli uspořádat tento festival a zajistit místo prezentace pro začínající mládežnické orchestry, skupiny, big bandy či jednotlivce, aby i oni vystoupili na prknech, která nejen pro muzikanty znamenají svět. Během dvou večerů se všichni snaží spojit amatérskou a profesionální tvorbu swingové a jazzové hudby na jednom pódiu. I když již 1. ročník tohoto festivalu měl úspěch, rozhodně ani jeden z organizátorů nepřemýšlel o tom, že by za pár let dosáhl celorepublikového věhlasu a do Týniště nad Orlicí se tak začaly sjíždět špičky jazzové a swingové scény z České republiky, ale i ze zahraničí. 

Během 22 let se na pódiu vystřídalo mnoho známých, ale i amatérských souborů, které se vryly do podvědomí posluchačů. Návštěvníky koncertů jsou jak generace starších ročníků, tak i mladší posluchači. Program je velmi pestrý a různorodý, proto si zde i mladí posluchači přijdou na své. 

Původní název Týnišťský swingový festival, ale po 3. ročníku byl název doplněn o jméno hudebníka Jaroslava Marčíka, který během příprav festivalu náhle odešel do "muzikantského nebe". Jarda Marčík byl součástí MTBB od roku 1993 jako hráč na baryton saxofon. Svůj život zasvětil výrobě hudebních nástrojů a hudbě. Aktivně se spolupodílel na přípravě jednotlivých ročníků festivalu. 


22. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka

Reference hudebníků

Ondřej Kabrna - 2017

Vážené Týniště, Pavle Plašile, jakož i ostatní jazzuchtiví obyvatelé: velký dík za krásný festival, krásnou atmosféru, vždy krásné přijetí a naději, že hudba ještě nevymřela. ZUŠ Týniště dávám všude za vzor a bude-li jakákoliv příležitost se do Týniště vrátit, jsem vždy Váš, Ondra Kabrna

K band - 2017

Pěkné prostředí festivalu, zajímavá dramaturgie, dobré ozvučení, obětaví pořadatelé a skvělé početné obecenstvo - co víc si přát?
Jan Kučera
umělecký vedoucí skupiny K band KJJ


Martin Chodúr - 2016

"Od kolegů jsem o Swingovém festivalu v Týništi nad Orlicí a tamním big bandu vždy jen slova chvály. Když jsem byl letos pozván na 21. ročník swingového festivalu Jardy Marčíka a zazpíval si za doprovodu Mladého týnišťského big bandu pod taktovkou Pavla Plašila, zjistil jsem, že kolegové nepřeháněli. Týnišťský swingový festival mne okouzlil svou atmosférou a skvělým publikem, big band úžasným nasazením a Pavel Plašil, který je i hlavním organizátorem festivalu, svým nadšením a zapálením pro dobrou věc. Věřím, že naše první společné vystoupení nebylo posledním a vždy si s příznivci dobrého jazzu a swingu z Týniště nad Orlicí rád znovu zazpívám".

F-dur jazz band - 2016

Ahoj Pavlíku,
jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit vašeho festivalu Jardy Marčíka, který jste měli velmi dobře organizačně zabezpečený, s příjemnými a vstřícnými organizátory, což se nedá říct o každém festivalu. Musím také připomenout, že k našemu zdárnému výkonu přispěl i výborný zvukař, který dodá každé kapele ,,křídla´´. Snad nejlepší ze všeho však bylo publikum, které dokázalo intenzivně povzbuzovat a reagovat na vše, co se na hlavní scéně odehrává.

Přispělo tak hlavní měrou k celé atmosféře našeho vystoupení. Kapela odjížděla s velmi krásnými zážitky a ještě po týdnu jsme v debatách o muzice zavzpomínali na báječný festival v Týništi nad Orlicí. Moc děkujeme a s velkým potěšením si opět zahrajeme ve vašem městě.


Za kapelu F-dur jazzband, manažer MgA. Jan Slavík

Mezcla Orquesta - 2016

Jsem to já a celá kapela Mezcla Orquesta, kdo VÁM děkujeme za pozvání a nádherné zážitky, které jsme si odvezli z vašeho festivalu v Týništi. Za všestrannou péči, kterou muzikantům věnujete.
Rádi bychom touto cestou vyjádřili obdiv nejen vám, vaší škole a celému organizačnímu týmu, ale také všem účinkujícím, jejich nadšení a umění, o které se vzájemně podíleli v průběhu festivalu. Jsou to nejen skvělí muzikanti, ale i lidé, kteří s radostí naslouchají i svým kolegům...
Velký obdiv patří také publiku, které bylo vyjímečné svým neskutečným muzikálním přístupem a dovedlo nádherně ocenit i trochu jiný hudební žánr.
Kdybych chtěla vyjádřit třema slovy, jak na mě váš festival zapůsobil, byly by to respekt, pokora a nadšení...
Kdykoli rádi přijmeme znovu vaše pozvání a hlavně vám přejeme, ať se všechny budoucí ročníky povedou stejně jako ten letošní.

Daniela Konířová,
Mezcla Orquesta

6 NaChodníku - 2016

"Mezi muzikanty festival Jardy Marčíka hezky rezonuje a předchází ho
pověst vlídného a posluchačsky nabitého setkání. A jak se ukázalo,
pověst nelhala, takže od letoška rezonuje festival i v NáChodnících. My
vyprávíme příběhy a hodně nám záleží na kontaktu s diváky. Festivalové
publikum je ale jaksi uvolněnější. A přesto se nám podařilo navázat
vztah i na náměstí, ze kterého se, mávnutím swingového proutku, stal
malý komorní prostor. Týnišťský zázrak, alespoň pro nás :-)...
Bylo by fajn smět to ještě zažít! A děkujeme!
V úctě 6 NaChodníku"

Jana Koubková - 2012

V Týništi nad Orlicí jsem už párkrát vystupovala a vždycky to byla nádherná oslava radosti ze života. Tedy radostí z hudby, lidské pospolitosti a taky z ochutnávky mladičkých talentů, které se právě tady rodí a je radost koukat jak rodiče i prarodiče své děti a vnoučata podporují... Fakt to tady správně žije a já jsem ráda, že se té radosti mohu zúčastnit i já.

Tak zase někdy nashle se těší Jana Koubková.Vlado Urlich Quartet - 2011

I pres neprizen pocasi byl festival velmi vydareny a nam se u Vas hralo vyborne.
Na Swingovy festival v Tynisti nad Orlici se budeme radi vracet, nejenom kvuli krasnemu mistu, ale i vybornemu publiku, na ktere radi vzpominame.
Jeste jednou dekujeme.

Mejte se krasne a preji pekne leto.

S pozdravem

Vlado UrlichEva Pilarová Trio - 2011


Máme velkou radost, že v roce 2011 je v Čechách swingový festival a co je obzvlášť potěšující, že přicházejí i mladí diváci. Děkujeme dramaturgovi TSF panu Plašilovi i pořadatelům za pozvání a publiku - na jaké se nezapomíná - za skvělé přijetí.

Petr Kroutil Orchestra - 2011

"Děkuji za možnost vyjádřit se ke Swingovému festivalu.
Je pravda, že jsem se tak dobře na jazzovém festivalu už dlouho necítil. I přes nepřízeň počasí jsem se setkal s úžasným publikem, které ač zahaleno deštníky, umělo si užívat opravdu na plný plyn a umělo to dát taky patřičně najevo. Pevně doufám, že i my jsme jim, tedy Vám Týništským, udělali radost a moc a moc se na Vás zase někdy těšíme. Byli jste a jste prostě BEZVADNÍ!
Díky všem pořadatelům za skvělou práci a někdy příště AHOJ"

Petr Krouti

František Procházka alias Louis Armstrong revival - 2010

Swingového festivalu Jardy Marčíka v Týništi nad Orlicí jsem se letos jako účinkující zúčastnil poprvé a byl jsem velmi mile překvapen naprosto vším - pořadatelé byli milí a vstřícní, atmosféra víc než příjemná, publikum skvělé a výkony big bandu, zpěvaček i zpěváků skutečně vynikající. Děkuji touto cestou pořadatelům za pozvání, big bandu a jeho dirigentovi pak za bezchybný doprovod, byla radost si s Vámi zahrát:-). Pro festival jako celek mám jen slova chvály, uznání a obdivu. Přeji všem hodně úspěchů v životě i v hudební činnosti a těším se někdy příště na další setkání.