Swingový festival Jardy Marčíka
spoluorganizátoři: ZUŠ Týniště nad Orlicí, Mladý týnišťský big band, z.s., Kulturní centrum města, Město Týniště nad Orlicí, Služby města Týniště nad Orlicí

23. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka

1. - 2. června 2018

Tyršovo náměstí - Týniště nad Orlicí

Pátek 1. 6.

  • Bigbanďata - swingový orchestr ZUŠ Týniště nad Orlicí
  • Down Beat Dixieland Band - Jeseník
  • Utřifous Trio - jazzové trio Lysá nad Labem
  • Střezinský taneční orchestr - ZUŠ Střezina Hradec Králové
  • Maranatha Gospel Choir a Martin Růža - Praha

Sobota 2. 6.

  • Bigbanďata - swingový orchestr ZUŠ Týniště nad Orlicí
  • Jana Koubková & Ondřej Kabrna - Praha
  • Tribute2Headhunters - spojení jazzu, funku a elektroniky - Praha
  • La Descarga Salsa Orchestra - mezinárodní salsová skupina
  • Mladý týnišťský big band............... v hávu první republiky

Od 2. 5. 2018 máte možnost zakoupit si v kanceláři KD vstupenky v předprodeji za zvýhodněnou cenu:
DVOUDENNÍ 280 Kč (na místě 330 Kč),
JEDNODENNÍ 170 Kč (na místě 200 Kč)


pátek 1. června 2018 od 18.00 na Tyršově náměstí

Bigbanďata - ZUŠ Týniště nad Orlicí
swingový orchestr žáků ZUŠ Týniště nad Orlicí, který získal ve školním roce 2016/2017 zlaté pásmo v Soutěžní přehlídce pro jazzové soubory a ostatní orchestry. Orchestr kromě pravidelných koncertů vystupuje také na festivale Jiřího Šlitra v Rychnově n. Kn. a swingovém festivale Jardy Marčíka

Down Beat Dixieland Band Jeseník
Down Beat Dixieland Band byl založen v říjnu roku 2006. Soubor se od počátku ubírá vlastní cestou. Zaměřuje se nejen na známá témata tradičního jazzu, ale i na skladby, na které se často zapomíná. Sortiment skladeb obohacují zpívané a modernější kompozice.
Přízeň posluchačů si získává živým, spontánním vystoupením a vždy dobrou náladou.

Utřifous Trio Lysá nad Labem
Tuto jazz-fusionovou formaci poznal dramaturg festivalu (Pavel Plašil) v loňském roce v Litvínově na Ústředním kole soutěže ZUŠ. Natolik ho oslovila muzika tohoto tria, díky níž byli pozváni na týnišťský festival. Diváci se mohou těšit na originální zvuk mladých muzikantů, kteří bravurně ovládají svoje nástroje.

Střezinský taneční orchestr - ZUŠ Střezina
Střezinský taneční orchestr STO - HK byl založen v roce 2003. Kapelníkem je od začátku saxofonista Tomáš Antonín Mucha, který orchestr přivedl k životu za pomoci svého kamaráda a spoluhráče Mgr. Radka Škeříka. Orchestr odehrál přibližně 140 koncertů. Repertoár kapely tvoří především populární skladby ve swingových úpravách, ale i jazzové standardy, funky a rockové aranže, latinsko americké skladby a filmová hudba.

Maranatha Gospel Choir a Martin Růža
Maranatha Gospel Choir je pěvecké uskupení lidí zpívajících gospelové písně. Soubor vznikl v roce 2006, od kdy také aktivně vystupuje po celé České republice i v zahraničí. Soubor patří mezi jeden z největších gospelových sborů v Čechách. Sbor také pravidelně spolupracuje se zajímavými tuzemskými i zahraničními hudebníky. Mezi pravidelné aktivity souboru patří letní soustředění GOSPEL CAMP se zahraničním gospelovým hostem. V roce 2009 a 2012 vydal soubor DVD s živým záznamem koncertu.
Martin Růža patří do nové generace českých zpěváků. Tento mladý talent účinkoval v pražské funky kapele Top Dream Company, ale zpívá také v mnoha big bandech a dalších projektech. Je známý pro svoji muzikálnost a bravurní způsob zvládání vysokých pěveckých poloh.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

sobota 2. června 2018 od 18.00 na Tyršově náměstí

Bigbanďata - ZUŠ Týniště nad Orlicí
viz. pátek

Jana Koubková & Ondřej Kabrna
Vystoupení vynikajících jazzových osobností, nabízející kromě slavných jazzových standardů i současnou tvorbu světoznámých jazzmanů, včetně vlastních skladeb a textů Jany Koubkové. Klavírista Ondřej Kabrna nejen citlivě doprovází, ale představuje se také jako výborný sólista.

Tribute2Headhunters
Kdybychom se zeptali, co spojuje muzikanty Tribute2Headhunters nejvíce, odpoví vám jednoznačně - funk!
Vzdát holt geniálnímu pianistovi, skladateli a průkopníkovi syntezátorů Herbiemu Hancockovi a především jedné z jeho nejenergičtějších a nejosobitějších formací - The Headhunters, to byl nápad klávesisty Víta Pospíšila a bubeníka Otto Hejnice a volba spoluhráčů byla předem jasná.
Vznikl tak ojedinělý projekt, který u nás nemá srovnání. Jazz, funk, elektronika a improvizace překračující obvyklé hranice žánru v podání špičkových hudebníků vám náležitě zvednou tlak! Je na co se těšit.

La Descarga Salsa Orchestra
Kapela, která chce českému publiku nabídnout nejen autentický zážitek a pravou "latino" party, ale také zajímavou sondu do historie salsy. Výběr písní sahá od nejstarších klasik až k hitům současné hudební scény. Neopomíjí ani tzv. "sensuální salsu", jež dominovala v posledních dvou desetiletích 20. století. V neposlední řadě sleduje i populární písně od populárních umělců současné. Nevynechá ani známý žánr "Son Cubano," který ovlivnil salsu. V současnosti La Descarga připravuje své debutové album a vystupuje na akcích v Praze a okolí.
La Descarga je mezinárodní salsová skupina se sídlem v Praze. Její španělský název znamená "náhlý výboj energie", přeneseně "uvolnění od starostí", jež chceme navodit prostřednictvím živé salsy a přenést na obecenstvo.
Sestava Orchestru tvoří mezinárodní seskupení muzikantů (mimo jiné Peru, Austrálie, Kuba, Itálie, ČR a Slovensko)

Mladý týnišťský big band .......v hávu první republiky
Muzikanti a zpěváci (Zdeňka Veselková Kolaříková a Pavel Švestka) přenesou příznivce festivalu do doby, kdy se žilo mnohem pomaleji, kdy elegance a úcta patřily k samozřejmostem, kdy slovo čest mělo stejnou cenu jako zlato a kdy vznikaly skladby, kterým bezmála sto let života vůbec nic neubralo na kráse. Je nám krásně, máme svůj kabaret!

Tato akce se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martiny Berdychové a je pořádána za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Základní umělecká škola spolu se spolkem Mladého týnišťského big bandu je od roku 1996 spoluorganizátorem týnišťského (mezinárodního) festivalu Jardy Marčíka. Jedná se o dvoudenní festival, který se koná první víkend v červnu na Tyršově náměstí v Týništi nad Orlicí.

 První ročník Týnišťského swingového festivalu se uskutečnil 1. - 2. června 1996, tj. 4 roky po založení Mladého týnišťského big bandu. Hlavními organizátory byli Pavel Plašil a Karel Koldinský, kteří se rozhodli uspořádat tento festival a zajistit místo prezentace pro začínající mládežnické orchestry, skupiny, big bandy či jednotlivce, aby i oni vystoupili na prknech, která nejen pro muzikanty znamenají svět. Během dvou večerů se všichni snaží spojit amatérskou a profesionální tvorbu swingové a jazzové hudby na jednom pódiu. I když již 1. ročník tohoto festivalu měl úspěch, rozhodně ani jeden z organizátorů nepřemýšlel o tom, že by za pár let dosáhl celorepublikového věhlasu a do Týniště nad Orlicí se tak začaly sjíždět špičky jazzové a swingové scény z České republiky, ale i ze zahraničí. 

Během 22 let se na pódiu vystřídalo mnoho známých, ale i amatérských souborů, které se vryly do podvědomí posluchačů. Návštěvníky koncertů jsou jak generace starších ročníků, tak i mladší posluchači. Program je velmi pestrý a různorodý, proto si zde i mladí posluchači přijdou na své. 

Původní název Týnišťský swingový festival, ale po 3. ročníku byl název doplněn o jméno hudebníka Jaroslava Marčíka, který během příprav festivalu náhle odešel do "muzikantského nebe". Jarda Marčík byl součástí MTBB od roku 1993 jako hráč na baryton saxofon. Svůj život zasvětil výrobě hudebních nástrojů a hudbě. Aktivně se spolupodílel na přípravě jednotlivých ročníků festivalu. 


22. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka

Reference hudebníků

Ondřej Kabrna - 2017

Vážené Týniště, Pavle Plašile, jakož i ostatní jazzuchtiví obyvatelé: velký dík za krásný festival, krásnou atmosféru, vždy krásné přijetí a naději, že hudba ještě nevymřela. ZUŠ Týniště dávám všude za vzor a bude-li jakákoliv příležitost se do Týniště vrátit, jsem vždy Váš, Ondra Kabrna

K band - 2017

Pěkné prostředí festivalu, zajímavá dramaturgie, dobré ozvučení, obětaví pořadatelé a skvělé početné obecenstvo - co víc si přát?
Jan Kučera
umělecký vedoucí skupiny K band KJJ


Martin Chodúr - 2016

"Od kolegů jsem o Swingovém festivalu v Týništi nad Orlicí a tamním big bandu vždy jen slova chvály. Když jsem byl letos pozván na 21. ročník swingového festivalu Jardy Marčíka a zazpíval si za doprovodu Mladého týnišťského big bandu pod taktovkou Pavla Plašila, zjistil jsem, že kolegové nepřeháněli. Týnišťský swingový festival mne okouzlil svou atmosférou a skvělým publikem, big band úžasným nasazením a Pavel Plašil, který je i hlavním organizátorem festivalu, svým nadšením a zapálením pro dobrou věc. Věřím, že naše první společné vystoupení nebylo posledním a vždy si s příznivci dobrého jazzu a swingu z Týniště nad Orlicí rád znovu zazpívám".

F-dur jazz band - 2016

Ahoj Pavlíku,
jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit vašeho festivalu Jardy Marčíka, který jste měli velmi dobře organizačně zabezpečený, s příjemnými a vstřícnými organizátory, což se nedá říct o každém festivalu. Musím také připomenout, že k našemu zdárnému výkonu přispěl i výborný zvukař, který dodá každé kapele ,,křídla´´. Snad nejlepší ze všeho však bylo publikum, které dokázalo intenzivně povzbuzovat a reagovat na vše, co se na hlavní scéně odehrává.

Přispělo tak hlavní měrou k celé atmosféře našeho vystoupení. Kapela odjížděla s velmi krásnými zážitky a ještě po týdnu jsme v debatách o muzice zavzpomínali na báječný festival v Týništi nad Orlicí. Moc děkujeme a s velkým potěšením si opět zahrajeme ve vašem městě.


Za kapelu F-dur jazzband, manažer MgA. Jan Slavík

Mezcla Orquesta - 2016

Jsem to já a celá kapela Mezcla Orquesta, kdo VÁM děkujeme za pozvání a nádherné zážitky, které jsme si odvezli z vašeho festivalu v Týništi. Za všestrannou péči, kterou muzikantům věnujete.
Rádi bychom touto cestou vyjádřili obdiv nejen vám, vaší škole a celému organizačnímu týmu, ale také všem účinkujícím, jejich nadšení a umění, o které se vzájemně podíleli v průběhu festivalu. Jsou to nejen skvělí muzikanti, ale i lidé, kteří s radostí naslouchají i svým kolegům...
Velký obdiv patří také publiku, které bylo vyjímečné svým neskutečným muzikálním přístupem a dovedlo nádherně ocenit i trochu jiný hudební žánr.
Kdybych chtěla vyjádřit třema slovy, jak na mě váš festival zapůsobil, byly by to respekt, pokora a nadšení...
Kdykoli rádi přijmeme znovu vaše pozvání a hlavně vám přejeme, ať se všechny budoucí ročníky povedou stejně jako ten letošní.

Daniela Konířová,
Mezcla Orquesta

6 NaChodníku - 2016

"Mezi muzikanty festival Jardy Marčíka hezky rezonuje a předchází ho
pověst vlídného a posluchačsky nabitého setkání. A jak se ukázalo,
pověst nelhala, takže od letoška rezonuje festival i v NáChodnících. My
vyprávíme příběhy a hodně nám záleží na kontaktu s diváky. Festivalové
publikum je ale jaksi uvolněnější. A přesto se nám podařilo navázat
vztah i na náměstí, ze kterého se, mávnutím swingového proutku, stal
malý komorní prostor. Týnišťský zázrak, alespoň pro nás :-)...
Bylo by fajn smět to ještě zažít! A děkujeme!
V úctě 6 NaChodníku"

Jana Koubková - 2012

V Týništi nad Orlicí jsem už párkrát vystupovala a vždycky to byla nádherná oslava radosti ze života. Tedy radostí z hudby, lidské pospolitosti a taky z ochutnávky mladičkých talentů, které se právě tady rodí a je radost koukat jak rodiče i prarodiče své děti a vnoučata podporují... Fakt to tady správně žije a já jsem ráda, že se té radosti mohu zúčastnit i já.

Tak zase někdy nashle se těší Jana Koubková.



Vlado Urlich Quartet - 2011

I pres neprizen pocasi byl festival velmi vydareny a nam se u Vas hralo vyborne.
Na Swingovy festival v Tynisti nad Orlici se budeme radi vracet, nejenom kvuli krasnemu mistu, ale i vybornemu publiku, na ktere radi vzpominame.
Jeste jednou dekujeme.

Mejte se krasne a preji pekne leto.

S pozdravem

Vlado Urlich



Eva Pilarová Trio - 2011


Máme velkou radost, že v roce 2011 je v Čechách swingový festival a co je obzvlášť potěšující, že přicházejí i mladí diváci. Děkujeme dramaturgovi TSF panu Plašilovi i pořadatelům za pozvání a publiku - na jaké se nezapomíná - za skvělé přijetí.

Petr Kroutil Orchestra - 2011

"Děkuji za možnost vyjádřit se ke Swingovému festivalu.
Je pravda, že jsem se tak dobře na jazzovém festivalu už dlouho necítil. I přes nepřízeň počasí jsem se setkal s úžasným publikem, které ač zahaleno deštníky, umělo si užívat opravdu na plný plyn a umělo to dát taky patřičně najevo. Pevně doufám, že i my jsme jim, tedy Vám Týništským, udělali radost a moc a moc se na Vás zase někdy těšíme. Byli jste a jste prostě BEZVADNÍ!
Díky všem pořadatelům za skvělou práci a někdy příště AHOJ"

Petr Krouti

František Procházka alias Louis Armstrong revival - 2010

Swingového festivalu Jardy Marčíka v Týništi nad Orlicí jsem se letos jako účinkující zúčastnil poprvé a byl jsem velmi mile překvapen naprosto vším - pořadatelé byli milí a vstřícní, atmosféra víc než příjemná, publikum skvělé a výkony big bandu, zpěvaček i zpěváků skutečně vynikající. Děkuji touto cestou pořadatelům za pozvání, big bandu a jeho dirigentovi pak za bezchybný doprovod, byla radost si s Vámi zahrát:-). Pro festival jako celek mám jen slova chvály, uznání a obdivu. Přeji všem hodně úspěchů v životě i v hudební činnosti a těším se někdy příště na další setkání.