Hudební obor

Sem vložte podnadpis

Soubory ZUŠ

stránka v rekonstrukci

Dechový orchestr

V roce 1966 se narodil jeden z nejstarších, ale také největších a vedle Mladého týnišťského big bandu a dixielandu Black Buřiňos nejúspěšnějších souborů školy - dechový orchestr. Jaroslav Dulíček, Jaroslav Píša a Alois Bidlo - to jsou jména, která stojí za zrozením jednoho z nejdéle činných hudebních souborů na celém území bývalého okresu Rychnov nad Kněžnou. Uplatnění orchestru bylo poplatné době, kdy jeho vystoupení patřilo neodmyslitelně k oslavám 1. máje, na předvolebních schůzích či schůzích různých organizací, v domovech důchodců (Týniště nad Orlicí, Albrechtice, Borohrádek nebo Křivice). Po letech menší či větší stagnace, ke které docházelo především díky přirozenému generačnímu procesu (odchody nejstarších žáků na "vrcholu" jejich uměleckého vývoje) a kterou prochází každá kapela pyšnící se názvem "zušková" (v těch letech "lidušková"), se o další nasměrování cesty dechového orchestru starali pánové Jiří Novák nebo Václav Uhlíř.

V roce 1981 nastává ve vedení orchestru změna. Do školy přichází bývalý člen Posádkové hudby Havlíčkův Brod a rodák z nedaleké Chocně Antonín Závodní. Ten se stává novým kapelníkem a zároveň dává dechovému orchestru nový impulz a spolu s Jaroslavem Vošlajerem (příchod do lidové školy umění v Týništi v roce 1983) kolem sebe vytvářejí partu mladých muzikantů, kterým je blízký klenot naší kultury - lidová píseň v úpravě pro dechový orchestr. Orchestr se pravidelně zúčastňuje soutěží orchestrů základních uměleckých škol, kde obsazují v těžké konkurenci orchestrů z Hradecka, Podkrkonoší (zde má dechová hudba obrovské tradice) a dalších líhní dechových muzikantů čelní pozice, tzn. první i druhá místa. Dechový orchestr (podpořený v roce 1987 i příchodem učitele na klarinet Pavlem Plašilem) vystupuje na mnoha veřejných akcích (např. i samostatné koncerty v rámci Mezinárodního dne hudby) a svoji poctivou práci korunuje v roce 2010. V tomto období se sešla v orchestru úctyhodná generace muzikantů, kteří se v pozdějším věku rozhodli věnovat hudbě profesionálně (např. Pavel Zemen, Pavel Plašil - klarinety, Václav Hloušek - trubka, Jan Ptáček - pozoun, Ladislav Lejnar - tuba). V roce 2010 kapela poprvé postoupila do ústředního kola soutěže dechových orchestrů ZUŠ, které se konalo v Letovicích, kde v obrovské konkurenci dechovek z celé České republiky a především Moravy získal krásné 2. místo.

Období od roku 2010 je provázeno kromě pravidelných koncertů v Týništi a blízkém okolí také účastí dechovky na mnoha prestižních festivalech (např. Festival Karla Pšeničného v Přepychách, Fišerův Nový Bydžov, festival dechových hudeb ve Skutči nebo Česenkovy Libčany). Právě na poslední zmíněné akci se nejen s orchestrem, ale i s pedagogickou činností na základní umělecké škole loučil dlouholetý kapelník Antonín Závodní.

V roce 2015 převzal pomyslnou taktovku tohoto orchestru nově příchozí pedagog Jan Pírko a pod jeho vedením orchestr nastoupil na dalšího cestu uměleckého vývoje.

Bigbanďata

Swingový orchestr Bigbanďata vznikl v září 2015 ze žáků ZUŠ Týniště nad Orlicí. Plní tak
ve školním vzdělávacím programu kolektivní hudební praxi.

Již v prvním roce své existence Bigbanďata vystoupila jako host Mladého týnišťského big bandu na novoročním koncertě.     Tam zahrála swingové standardy a také skladbu z pera Jaromíra Hniličky, který byl vzácným hostem tohoto koncertu. Orchestr pravidelně vystupuje v rámci týnišťského swingového festivalu Jardy Marčíka. V roce 2017, 2018 a 2019 se účastnil Swingového festivalu Jiřího Šlitra v Rychnově nad Kněžnou.

Ve školním roce 2016/2017 byla velkou motivací pro celý orchestr účast v krajském kole soutěžní přehlídky pro jazzové soubory v Hradci Králové. Orchestr získal ve své kategorii 1. místo.

Ve školním roce 2019/2020 se orchestr zúčastnil festivalu orchestrů v německém Böselu,
který byl zároveň prvním zahraničním zájezdem. Dále Bigbanďata vystoupila na koncertě
ve Valdštejnské zahradě, který se konal pod záštitou pana senátora JUDr. Miroslava Antla. Orchestr byl také hostem         na vánočním koncertě Big bandu pardubické konzervatoře. Spolu
s akordeon orchestrem Safari z královéhradecké ZUŠ Střezina uspořádala v únoru 2020 Bigbanďata koncert,
kde společně zavzpomínali na zájezd obou orchestrů
do německého Böselu. Váženým hostem tohoto koncertu byl pan senátor JUDr. Miroslav Antl.

Školní rok 2020/2021 přinese orchestru možnost nahrát své první CD, které bude pokřtěno
na koncertě 7. listopadu 2020
v Kulturním domě v Týništi nad Orlicí.

Pro žáky, hrající v tomto hudebním tělese, se otevřely nové možnosti jejich hudebního uplatnění. Vedle komorních souborů a dechového orchestru jde o další možnost rozšíření jejich hudebního rozhledu a možnost nahlédnutí do swingové
a populární hudby.

Vedoucím swingového orchestru Bigbanďata je MgA. Jan Pírko, kterému od letošního školního roku sekunduje ve vedení orchestruVáclav Hloušek.

Mladý týnišťský big band, z.s. - samostatná činnost

více info na www.mtbb.cz

dixieland Black Buřiňos - samostatná činnost

více info na  www.blackburinos.cz