Cesta na sever za Bigbanďaty očima rodičů

14.09.2019

Během května letošního roku jsme, jako rodiče, byli pozváni na důležitou schůzku našeho bigbandu do ZUŠ.

Tam jsme se dozvěděli úžasnou zprávu, že naše Bigbanďata mají možnost jet společně s dětmi ze ZUŠ Hradec Králové (Safari akordeonový orchestr) reprezentovat naše město a republiku na mezinárodní hudební festival do severoněmeckého městečka Bösel.

My, rodiče, jsme nadšeně souhlasili, a někdo si jen tak povzdychl, že by jel hned také.

Slovo dalo slovo, a na Swingovém festivalu Jardy Marčíka, rozjařeni nádhernou atmosférou, jsme se dohodli, že opravdu pojedeme náš bigband do zahraničí podpořit. Nakonec nás jelo devět. Termín konání festivalu byl první víkend v září a vrcholil nedělní soutěží orchestrů.

Děti odjížděly 5. září v noci, my rodiče 6. září večer, abychom stihli s našimi dětmi odjet společně v pátek dopoledne do krásného přímořského městečka jménem Horumersiel, kde měly nejen pro návštěvníky tohoto místa hodinový koncert. Než se vše připravilo, rodiče pěkně korzovali kolem mořských pláží, kde nikdo málem nebyl, jelikož moře mělo zrovna odliv. Nám to vůbec nevadilo, aspoň jsme si posbírali pár mušliček na památku a zaujali jsme místo v jedné krásné místní hospůdce, kde jsme oprášili základy němčiny.

Atmosféra koncertu byla velmi přátelská a naše děti se moc líbily.

Po vystoupení se jelo zpátky do Böselu - bigband na večeři, a my na ubytování.

V sobotu během dopoledne jsme se opět vrátili na místo konání festivalu, kde jsme si poslechli během dne několik různých orchestrů a žánrů. Od dechovky po swing. Končili jsme večer tanečkem u české dechovky a polky.

V neděli byl vlastní vrchol festivalu, který začínal dopolední soutěží orchestrů, rozdělených do 10 kategorií, pokračoval nádherným průvodem bezmála 40 soutěžních skupin z celé Evropy a končil vyhlášením pořadí. Mezi soutěžícími byli zástupci z Česka, Slovenska (krásně okrojovaný soubor), Polska, Dánska , Holandska, Litvy, Ukrajiny. Naše Bigbanďata se umístila na šestém místě v kategorii big bandů, je to další zkušenost a ta se velmi cení. Zřejmě se naši mladí velmi líbili, protože byli pozvaní, po vyhlášení výsledků, zahrát místnímu sboru dobrovolných hasičů.

Takže, my jsme odjížděli domů a naše děti ještě hrály v místní požární zbrojnici. Prostě krása a nádhera.

Dojmy všech účastníků naší výpravy na sever za Bigbanďaty jsou jen a jen pozitivní.

Poděkování patří Terezce Myšákové, která nám zařídila krásné ubytování, Honzovi Pírkovi za příkladné vedení orchestru, Tomášovi Vašatovi za myšlenku jet fandit a bezpečnou jízdu a Mirkovi Máslovi za zapůjčení auta a za profesionální odvoz domů. Byl to krásný výlet k severnímu moři, s prima lidmi, na který budeme dlouho vzpomínat.

Spokojení rodiče