Bigbanďata - první zahraniční zájezd do Německého města Bösel

14.09.2019

Bigbanďata poprvé za hranicemi!!!

Středa 4. září měla pro Bigbanďata v diáři velký význam a možná u většiny z nich byla psaná tiskacím písmem a červeným perem. V tento den se uskutečnil první koncertní zahraniční výjezd kapely, která v letošním roce slaví 4. výročí existence a samozřejmě navazuje na tradice Mladého týnišťského big bandu, který už drží v Týništi n. Orl. 27 letou stráž nad swingovou hudbou. Pokud jste dosud o muzikantech v tyrkysově modrých tričkách neslyšeli, myslím, že teď se postarali o velkou re(prezentaci).

Asi se ptáte, kam se vlastně vydali...? Cíl cesty byl jasně daný - mezinárodní soutěžní festival Euromusiktage v severoněmeckém městě Bösel. Bigbanďata měla velkého "parťáka" v hradeckém akordeonovém orchestru Safari pod vedením Radka Škeříka (ZUŠ Střezina), který je nejen v květnu 2019 na společný zájezd pozval, ale po celou dobu je zájezdem provázel a byl "starším a zkušenějším bráchou". Ano, ještě možná v Praze se jednalo o dva různé soubory, ale myslím, že po dlouhé společné cestě autobusem již v Böselu vystoupila jedna velká "rodina". Společné lože v tělocvičně, společný hudební program, společné zastávky v jídelně, stejně smýšlející muzikanti a hlavně společná záliba v kulaté "meruně" (fotbalový míč) vytvořila ze dvou kapel jednu. A kdyby se nekonala soutěžní klání či přenádherný a velmi honosný pochod městem (Parademarch) všech zúčastněných kapel a orchestrů (pozn. 36 souborů z celé Evropy, celekm 1 100 hudebníků - nejvíce za celou dobu), koncerty po celém německém městě či hodinu vzdáleném přímořském městě Horumersiel (pobřeží Severního moře), bylo by slovo PŘÁTELSTVÍ tím nejcennějším oceněním, které jsme si z Německa přivezli. Jako pedagog se již na Bigbanďata nedívám a ani nemůžu dívat jako na žáky naší ZUŠ, ale jako na "parťáky a přátele", se kterými jsme prožili úžasné chvíle plné úsměvu a hlavně klidu.

Kapela si odvezla spoustu muzikantských zážitků v podobě velmi náročného programu, kdy každý den měla dva koncerty (což značí stavění notových pultů, židle, ladění, příprava, koncentrace, atd.) a věřte mi, že po nocích strávených na karimatkách a pro někoho brzkém vstávání, síly ubývaly, ale nebylo to na nikom znát. Energie byla na každém koncertě a bylo vidět i slyšet, že tam ani jeden z 25 účastníků týnišťské výpravy nebyl z donucení.

A třešnička na dortu? Všichni asi čekáte, až napíšeme, že si přivezli ze soutěže první místo, ale to není ta třešnička, kterou mám na mysli... . V pátek ráno se probudíte do nového dne, otevřete dveře z tělocvičny a v tu chvíli vidíte devět rodičů našich žáků... . To je ta třešnička a obrovská podpora, která za námi jela přes 800 km. Více se o výjezdu rodičů dozvíte z jejich článku.

Z orchestrální soutěže si obě kapely vezou za skvělé výkony cenné medaile. Orchestry sice nestály na "bedně", ale muzikanti se nemají za co stydět a vezou si velmi dobré postavení pro další soutěž v letošním školním roce vyhlašovanou MŠMT.

Závěrem moc děkujeme za podporu rodičům, kteří s velkou radostí a energií Bigbanďata podporují ve všem! Jsou pro ně i nás (pedagogy) velkým hnacím motorem v činnosti, Honzovi Pírkovi (kapelníkovi) jenž Bigbanďata čtyři roky provází a předává jim vše, co k muzikantství patří a samozřejmě řediteli školy, že je v růstu podporuje nejen finančně ale i lidsky!!! Nelze opomenout ani poděkování Královéhradeckému kraji jenž finančně velmi štědře tento projekt podpořil.

Drahá Bigbanďata s velkou úctou, důvěrou a hrdostí - DĚKUJI.

TM